Införd i Skaraborgs läns allehanda 2005-05-25.

Jag lyssnade till hur lesbiska kunde skaffa sig barn, på radions Föräldrarna 050523. Man informerades om dem svåra kval det var för lesbiska för den situation att komma att bli förälder på konstlad väg. Där var ett par som först åkt över till Danmark för att hämta fryst sperma, därefter till Finland och sedan tillbaka till Sverige.

Vidare var där en passage om hur man önskade att barnet skulle se ut. Där var lesbiska par som gick runt och tittade på tilltänkta pappor, som var önskvärda som spermadonatorer. Hur långt får det gå?, man pratade om avelsgener och efterforskningar efter den perfekta människan. Har SR blivit naziradio? Så jobbade ju Hitler också: Tredje riket und Lebensraum für Übermensch. Hitler ville ha den perfekta människan till vart pris det vara må.

Detta inslag på Föräldrarna var det sämsta och mest skrämmande man tagit del av. Varför så glamouröst om lesbiska par? Varför ingen kristen parallell? Själv är jag kristen och i bibeln står det att ”En man ska inte ligga med en man, som en kvinna ligger med en man”. Det kan inte missförstås, varför tar inte Föräldrarna med det? Vart tog den kritiska journalistiken vägen? Jag vill lära mig saxofon, jaha, vem ska betala det? Ska licensbetalarna göra det? Lesbisk insemination är ett lyxproblem, varför inget om det? Varför ska vi heterosexuella betala för folk som inte vill göra rätt för sig? Sådana här inslag får motsatt verkan, istället för det avsedda gulligullandet, fick lyssnaren avsmak för det sjuka system där folk åker utomlands för våra pengar för att göra övermänniskor, likt man gjorde i Tredje riket.

Sicken dynga, sicken dynga.

Jonas Dahlgren